HD Film izle

HD Film izle

Diriliş: Ertuğrul

Diriliş “Ertuğrul”
“O;Güneşi bayrak, göğü çadır eyleyip kısraklarını uçsuz bucaksız ovalara sürdü. Yağız yeri titretip, mavi göğü deldi. Pusatlarını yar eyleyip, ordularını gür kıldı. Daha çok denize, daha çok toprağa ilahi muştuyu taşıdı.Dünyanın iki hükümdara dar geldiğine inandı. Ve dünyayı bir hükümdara yar kıldı. Süleyman Şah oğlu Ertuğrul ümitlerin tükendiği bir çağda dirilişin adı oldu. ”Diriliş “Ertuğrul” , dünyanın kaderini belirleyen adamın hikayesi.

Diriliş “Ertuğrul” Genel Hikayesi: 13. Yüzyıl… Dünya yeni kudretini arıyordu. Ve Anadolu, emperyallerin kavgaya tutuştuğu bir diyardı. 1071’de Türklerin girdiği bu topraklara şimdi, Haçlılar ve Moğollar da ortak olmak istiyordu. Akdeniz, Karadeniz, Balkanlar, Kafkasya ve Mezopotamya yeni sahibini arıyordu. İşte bu yangın yerinde, bizim hikayemizin kahramanı Ertuğrul da, 400 çadırlık obasına bir yurt arıyordu. Yıllardır yersiz ve yurtsuz kalan Kayılar, Ertuğrul’dan acılarına, çilelerine ve yolculuklarına son verecek bir yurt istiyordu. Ertuğrul, göğü çadır, yeri yatak eyleyerek zor bir mücadeleye talip oldu. Tapınak Şövalyeleri ve vahşi Moğollar onun en büyük düşmanlarıydı. Ertuğrul, ümitlerin tükendiği bir çağda nice zorluğa göğüs gererek, azmi ve sabrı sayesinde düşmanlarını yendi ve Kayı boyuna bir yurt verdi. Bu yurtta üç kıtada altı asır hüküm sürecek olan dünyanın en ihtişamlı devleti Osmanlı İmparatorluğu kuruldu. Bu muhteşem devletin sırrı da kahramanımız Ertuğrul’un hikayesinde gizliydi. Ertuğrul’un, İbn-i Arabi’den aldığı bu sır, onu adım adım hayallerine taşıdı. Ertuğrul, hayallerine giderken aslında dünyaya yeni bir medeniyet armağan etti. Temellerini attığı devlet, dünyanın kaderini değiştirdi. Biz de dünyanın kaderini değiştiren adamın destansı hikayesine, boyun eğmeyen karakterine, büyüleyici aşkına ve tüm insanlığa yetecek adalet duygusuna şahitlik edeceğiz. Diriliş “Ertuğrul” aynı zamanda bugünün hikayesi…
Başlığın diğer anlamları için Diriliş (anlam ayrımı) sayfasına bakınız.
Diriliş: Ertuğrul
Diriliş.png
Bir Milletin Uyanışı. Destansı Bir Aşk Hikayesi.
Format Televizyon dizisi
Tür Tarihi
Senarist Mehmet Bozdağ
Atilla Engin
Yönetmen Metin Günay
Oyuncular Engin Altan Düzyatan
Kaan Taşaner
Hülya Darcan
Didem Balçın
Osman Soykut
Mehmet Çevik
Esra Bilgiç
Hande Subaşı
Serdar Gökhan
Cengiz Coşkun
Hakan Vanlı
Reshad Strik
Tema müziği bestecisi Alpay Göktekin
Besteci Zeynep Alasya
Ülke Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 20
Prodüksiyon
Yapımcı Mehmet Bozdağ
Kemal Tekden
Mekân Riva[1]
Yapım şirketi Tekden Film
Yayın bilgileri
Kanal TRT1
Yayın tarihi 10 Aralık 2014
Durumu Yayında
Diriliş: Ertuğrul, yapımcılığını Tekden Film’in üstlendiği, senaryosunu Mehmet Bozdağ’ın yazdığı, başrollerini Engin Altan Düzyatan,Esra Bilgiç, Kaan Taşaner, Didem Balçın, Osman Soykut, Serdar Gökhan, Hülya Darcan, Hakan Vanlı ve Mehmet Çevik’in paylaştıkları televizyon dizisidir. İlk bölümü 10 Aralık 2014 tarihinde yayınlandı. İlk bölümün yayınlanmasının ardından yayınlandığı günün AB grubu reyting sıralamasında 1. sırada yer aldı.[2]

Dizinin hikayesi 13. yüzyılda Ertuğrul Bey ve Alp’lerinin Tapınak Şövalyeleri ve Moğollar’a karşı olan mücadelelerini ve Osmanlı Beyliği’nin kurulma sürecini konu almaktadır.[2] Dizinin 2015 yılında Cannes Film Festivali’ne “onur konuğu” olarak katılacağı söyleniyor.[3] Dizi için 6 ay kadar hazırlık yapıldı. Oyuncuların tamamına at binicilik dersleri verilirken, erkek oyunculara bıçak ve kılıç kullanma dersleri verildi.[4] Dizinin yakında 60 ülkeye satılacağı söyleniyor.

İçindekiler [gizle]
1 Konu
2 Oyuncular
3 Kaynakça
4 Dış bağlantılar
Konu[değiştir | kaynağı değiştir]
Orta Asya bozkırlarında, Horasan’da, Aral Gölü civarında yaşayan Türk boyları; Cengiz Han’ın Moğol boylarını tek çatı altında birleştirip Sibirya’dan Vietnam’a, Macaristan’dan Japon Denizi kıyılarına kadar olan bölgede büyük bir imparatorluk kurması ve buralarda yaşayan bütün milletlere zulüm ve katliam uygulamasından dolayı Anadolu’ya kaçarlar. Kayı Boyu da; doğudan kopup Anadolu’ya gelen Türk boylarından sadece birisidir.

Kayı Boyu, Anadolu’ya gelince bir süre burada kaldı. Zamanla Anadolu’da yerleştikleri bölgenin obaya yetmemesi ve kıtlık çıkmasından dolayı, boyun lideri Süleyman Şah’ın oğlu Gündoğdu’nun önerisiyle Halep’e göç kararı çıkar. Çünkü Halep Emirliği, Antakya ve Amanos Dağları’nda hüküm süren, Kudüs’ü geri almak isteyen Haçlılar’la mücadele içindedir ve Haçlılar’ı Ortadoğu’dan kovmak için güç toplamaktadır. Kayı Boyu gibi savaşçı ve dirençli bir boyun bu durumda Halep’e gelmesi, çok mantıklı bir fikirdi. Ama Halep Sarayı’na sızan Titus ve Nasır gibi Haçlılar, bu duruma engel olmak için elinden geleni yapar. Aynı zamanda Kayılar’ın hain üyesi olan ve Haçlılar’la işbirliği yapan Kurdoğlu da, elinden geleni yapmaktadır. Nitekim, Halep Emiri el-Aziz’i pasif duruma düşürerek idareyi ele alan Haçlı taraftarları, Kayılar’ın Halep’e girmesine izin vermez. Obadan önce Halep’e gelen Ertuğrul Gazi ve Alpleri, elinden geleni yapmaktadır.Tabii bu arada zorluklarla baş etmek zorundadırlar.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]
Oyuncu Adı Başladığı Bölüm Rol
Engin Altan Düzyatan 1- Ertuğrul Bey
Kaan Taşaner 1- Gündoğdu Bey
Esra Bilgiç 1- Halime Hatun
Hakan Vanlı 1- Kurdoğlu
Didem Balçın 1- Selcan Hatun
Osman Soykut 1- İbn-i Arabi
Serdar Gökhan 1- Süleyman Şah
Hülya Darcan 1- Hayme Ana
Levent Öktem 1- Üstad-ı Azam
Serdar Deniz 1- Titus
Turgut Tunçalp 2- Afşin Bey
Hande Subaşı 1- Aykız
Mehmet Çevik 1- Deli Demir
Cengiz Coşkun 1- Turgut Alp
Nurettin Sönmez 1- Bamsı Beyrek
Cavit Çetin Güner 1- Doğan Bey
Burcu Kıratlı 1- Gökçe
Hamit Demir 1-13 Akçakoca
Fahri Öztezcan 1-18 İlyas Fakıh
Sedat Erdiş 1-18 Alpargu
Can Kahraman 1-15 Kara Toygar
Sedat Savtak 1-14 Şehzade Numan
Burak Çimen 2-15 Nasır
Zeynep Aydemir 5- Eftelya
Mehmet Emin İnci 2-18 Halep Emiri El-Aziz
Arda Aranat 1- Dündar
Burak Temiz 1- Şehzade Yiğit
Dilek Serbest 8- İzadora
Gökhan Atalay 2-16 Atabey Şahabettin
Reshad Strik 14- Cladius
Celal Al 1- Abdurrahman
Gökhan Karacık 1- Derviş
Tolgay Sala 1- Hamza Alp

Üzgünüm,hiç içerik eklenmemiş.